0

Belgické pivovary (8)

Tradice pivovarnictví na území dnešní Belgie je velmi dlouhá. První zmínky pocházejí z dob před počátkem našeho letopočtu...

Původní pivní styly

Sám Julius Caesar se zmiňoval v záznamech o porážce Galů na území dnešní Belgie o chuti a síle piva, které byly pro něj nevídané. V následujících staletích docházelo na území Belgie k mísení římské a germánské kultury, což zanechalo stopy v některých pivních stylech. Například piva fermentovaná spontánně (styl Lambic) v sobě nesou výrazný odkaz vinařství, tak hojně provozovaným právě Římany. Naopak germánská kultura se zasadila o počátek využívání pšeničných sladů. Velkou výhodou pro vývoj belgického pivovarnictví byl fakt, že nikdy nedošlo k omezení výroby zákonem na určité pivní styly, jako například v Německu. Právě díky tomu se dnes může Belgie pyšnit nejširší škálou produkovaných piv.


Dvě formy pivovarů v Belgii

V nynější Belgii existují v podstatě dvě formy pivovarů - klášterní, z nichž některé jsou certifikovány jako trapistické, a pivovary rodinné. Pivovarnické řemeslo se zde dědí z kolene na koleno a dodržování řemeslných postupů i kvalita surovin se zde řídí striktními pravidly. Většina z rodinných pivovarů, které jsou k dostání v našem E-shopu, je sdružována v organizaci "Belgian Family Brewers". Tyto pivovary mají právo umisťovat na své produkty ochrannou známku, která je zárukou kvality a původu piva.

Pivovary klášterní se díky povolení od katolické církve můžou již po dlouhá staletí věnovat vaření piva, jehož distribuce je vedena jako prostředek ke zvýšení příjmů. Piva s relativně nízkým obsahem piva byla tenkrát považována za alternativu k čisté vodě a to především z hygienických důvodů. Mniši v těchto klášterních pivovarech se podílejí již přes půl tisíciletí na vývoji řemeslných technik využívaných pro vaření piva a současná kvalita jejich produktů je bezesporu vynikající. Zvláštní kapitolou jsou pivovary trapistické, které nesou certifikaci „Real Trappist“. Tyto pivovary vyhověly náročným požadavkům pro její udělení, dotýkající se jak kvality piv, tak dodržování církevních tradic a náležitostí. První z nich byl založen klášter ve Westmalle 10. Prosince 1836.

Současnost belgického pivovarství

O tom, že je Belgie zemí piva není pochyb už jen kvůli výstavu jejích pivovarů, který činí 18 310 726 hl. 55 % z tohoto množství je určeno pro export a my jsme velice rádi, že můžeme být u Vašich prvních chvil s belgickými pivními skvosty.

Více

Nejčastěji kupovaná belgická piva

Všechna belgická piva

Rádi vám pomůžeme s výběrem

Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!

Košík

Cena zboží je

0 Kč vč. DPH

Slevový kupon

Doprava

Platba

Celková cena objednávky je

120 Kč vč. DPH