0

Britská piva (9)

Na britských ostrovech postupně vznikala celá plejáda pivních stylů, z nichž velká část získává v posledních letech zpět svou slávu a popularitu.

Británie dala světu několik velmi oblíbených pivních stylů, z nichž některé byly populární v minulosti a jiné dnes zažívají velkou renesanci. Z té první škatulky je porter. Začal se vařit v Londýně na počátku 18. století z pražených a nakuřovaných sladů. Drobnou variací se z něho vyvinul Stout, který je nyní většinou považován za irský.

Nejrozsáhlejší styl je bezesporu Bitter. Jedná se více chmelený Pale Ale, kterého se vyrábí nespočet variací s použitím různých druhů chmelů a množstvím alkoholu. Časté variace jsou například Premium Bitter, Extra Special Bitter a Golden Ale. U všech bitterů je tradice uchovávat je v sudech “cask” a v dnešní době se k této tradici navrací.

India Pale Ale je také odnož Bitteru, ale jeho historie je odlišná od pohádek, které se na internetu i v ústním podání často vyprávějí. Svůj přívlastek India má opravdu podle cest na tento subkotinent, ale není pravda, že by se speciálně chmelil a byl silný kvůli trvanlivosti. Cestu do Indie přežívala i piva nazývaná Small Ale, která měla pouze kolem 5 procent alkoholu, narozdíl od IPA s podílem zhruba 7procentním. V osmnáctém století byl nejoblíbenějším pivem v Indii a největší úspěch měly IPA vyráběné ve městě Burton upon Trent z tamější vody, která obsahuje hodně síranu vápenatého, jenž zvýrazňuje chmelová aromata. Počátkem devatenáctého století sláva IPA pomalu upadala, když si v Indii oblíbili spodně kvašené ležáky a v Británii se zvedla daň pro silnější piva. Reinkarnaci zažil India Pale Ale v osmdesátých letech v Americe, odkud se vrátil zpět do Anglie a dnes se ho v obou zemích vaří bezpočet variant s různými chmely, slady a obsahy alkoholu, ačkoliv v Británii se pivovary většinou snaží co nejvíce se přiblížit původnímu vzoru z osmnáctého století.

Dalšími styly typickými pro Velkou Británii jsou Mild Ales, což jsou tmavší piva s menším podílem chmelu, která odkazují na dřívější dobu vaření bez něj. Old Ales jsou pak jejich silnější verze. Ze Skotska pochází Scotch Ale, což je opět silnější a tmavší verze ejlu, která se začala vyrábět na začátku dvacátého století pro vývoz do Belgie.

Ačkoliv je Spojené Království domovem a kolébkou nejrůznějším ejlů, v posledních desetiletích mu kvůli nadnárodním hráčům začaly kralovat ležáky, jimž je připisován už 75% podíl na trhu. Zbytek pak tvoří různé druhy Bitterů, Porterů a Pale Ales, jejichž popularita se zase pomalu zvyšuje, protože jako například v USA nebo u nás je zde rostoucí trend malých pivovarů snažících se o návrat k historické tradici.


Více

Rádi vám pomůžeme s výběrem

Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!

Košík

Cena zboží je

0 Kč vč. DPH

Slevový kupon

Doprava

Platba

Celková cena objednávky je

120 Kč vč. DPH