Zajímavý pivovar, který se mimo kvalitní pivo může chlubit například využiváním přes sto let starého parního stroje či dlouholetou rodinnou tradicí.
Pivovar Hook Norton
Založení se datuje do roku 1849, kdy první sládek John Harris zakoupil v Hook Nortonu malou farmu, kde komerčně začal pivo vařit o 7 let později. Již pár let po tomto milníku začal sjednávat smlouvy s puby, aby nabízely hlavně jeho pivo. Po jeho smrti na konci devatenáctého století se pivovaru ujal jeden ze synovců a těméř dvojnásobně ho rozšířil, což bylo možné také díky zvyšujícím se příjmům z nové želenice vedoucí městem. V roce 1899 byl instalován parní stroj pro provoz celého pivovaru. Na začátku dvacátého století bylo hlavně pro propagační účely zakoupeno vozidlo na parní pohon, ve třicátých letech se začalo pivo rozvážet prvními auty. V blízkém okolí pivovaru ho vozily také kočáry tažené koňmi. Tato tradice byla zrušena v roce 1950, nicméně po 25 letech byla obnovena a funguje dodnes. V portfoliu Hook Nortonu se nachází hlavně tradiční britské golden a strong ejly, vaří se zde také stout.
Na pivovaru je nejzajímavější jeho uspořádání – výroba je rozdělna do několika pater budovy z Viktoriánského období. Nahoře probíhá sladování, nižší patro slouží ke chmelovaru, v přízemí pivo kvasí a leží, aby pak mohlo být lahvováno či sudováno. Část energie k těmto procesům stále dodává více než jedno století starý parní stroj o výkonu 25 koňských sil. Patrně jediný, který se dnes ve Velké Británii stále používá ke svému původnímu účelu.
Jelikož se počátkem 21. století v Británii měnil a mění trh s pivem, rozhodli se majitelé v roce 2012 oživit svoji image a zatraktivnit se v očích současných pivních konzumentů. Piva získala nové svěží etikety a prodávají se pod značkou Hooky. Jejich kvalita i dodržování tradic se však samozřejmě nemění. Můžete se o tom přesvědčit prohlídkou pivovarského muzea otevřeného od roku 1999 ve staré sladovně, nebo se zeptat štamgastů v jedné z mnoha pivovarských hospod rozesetých po krajích kolem pivovaru.